Úvod   Škola   Výlety   Kultura   Zábava
TANEČNÍ

PLESY

OSTATNÍ
» Divadelní představení Akt «


Vzhledem k tomu, že to byla první hra Járy Cimrmana (přinejmenším v takovémto hereckém obsazení), kterou mnoho lidí z naší třídy kdy spatřilo, zanechala hluboký dojem a nový pohled na profesora matematiky.

Hra začínala, jak bývá u Cimrmanovek obvyklé, vědeckým seminářem, kde se probrala mimojiné Cimrmanova slepice Zora, Cimrmanova nenávist k potkanům, vynález praku nebo také nečekaný konec ubohé Zory. Ale to nejlepší mělo teprve přijít.

Hra Akt se odehrává u stolu v bytě zestárlého malíře Žíly, kam dorazí tři lidé, kteří nemají zpočátku téměř nic společného. Spojuje je jeden zvláštní, ačkoli nedokončený obraz - akt. Kdo je žena na zpodobněná na plátně, proč paní Žílová (mj. úžasně ztvárněná jak je zvykem v Cimrmanovkách - nikoli ženou) neustále ztrácí paměť, proč má na čele podivný obrazec a proč se tu vůbec všichni sešli?

Celou hru protkávaly vtipné hlášky a dialogy, občas publikum zvedla ze židle i nějaká ta píseň nebo tanec. Skutečně vyjímečným zážitkem byla scéna, ve které všechny postavy zasednou ke stolu, pochutnávají si na opravdovém, pečeném kuřeti a nahlas uvažují o tom, jak je hrozné se dívat na někoho, kdo jí, když máte sami hlad větší než vlk.

Hra má velice zajímavé rozuzlení, které postupně vyplyne z vyprávění všech zůčastněných, pravidelně přerušovaným překvapeným "Pepa je doktor, táto?". Role učitele v podání pana profesora Blažka působila opravdu reálně (čím to asi bude? :-), hlášky jako "šup hlavičku pod vodičku" nebo "já se schovám" by však bylo v hodinách matematiky marné hledat :-)(C)2006 Veronika Gajová

TOPlist