Úvod   Škola   Výlety   Kultura   Zábava
OBRÁZKY

TEXTY

DALŠÍ
» Víte, že...? «

(Chcete-li přispět do této sekce vlastními články, kontaktujte prosím admina.)


Psychologie: Tajemství zorniček
Že lidské zorničky reagují na množství světla je obecně známá věc. Možná už ale nevíte, že se mění v souvislosti s emocemi. Jsou-li zorničky za běžného osvětlení znatelně rozšířené, buďte si jistí, že se jejich majiteli líbíte nebo k vám chová daleko hlubší city. Lidé podvědomě dokáží tento signál dešifrovat a sami pociťovat k takovému člověku náklonnost. Proto se údajně fotomodelkám softwareově rozšiřují zorničky, aby je diváci shledali přitažlivějšími. Navíc, v šeru bývají zorničky rozšířené vlivem nedostatku světla - proč si myslíte, že se zvláště první schůzky odehrávají večer, nejlépe v přítmí, při svíčkách?

Verča G.


Lidské tělo: Duchové
Jedno z mnoha vysvětlení pro duchy je, že se vlastně jedná jen o jednoduchý zrakový klam. Zadíváte-li se upřeně delší dobu na tmavý text či obrázek a poté pohlédnete na světlou plochu, vynoří se na ní jeho obraz v negativních barvách. Lidé, kteří jsou přesvědčení, že spatřili duchy prostě nejspíš jen podlehli optické iluzi.

Sami se o tomto zajímavém úkazu můžete přesvědčit u přiloženého obrázku - upřeně, nejlépe s minimálním mrkáním, se zadívejte na čtyři tečky uprostřed obrázku. Čím déle, tím lépe. Poté se podívejte na stěnu a zkuste chvíli nemrkat. Zajímavé, že?

Verča G.


Psychologie: Fyziognomie
Podle nosa poznáš kosa, a o to ve fyziognomii jde. Fyziognomové tvrdí, že celá osobnost člověka je nesmazatelně vepsána v jeho tváři. Stačí se prý na neznámého člověka na okamžik zadívat, dešifrovat jeho fyziognomické rysy a hned víte, s kým máte tu čest.

Verča G.
(C)2006 Veronika Gajová

TOPlist